drukuj Drukuj

KARTA USŁUGI
Urząd Gminy Redzikowo

ZAMELDOWANIE NA POBYT STAŁY

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. 2017 poz. 2286)

Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu od dnia przybycia do tego miejsca.

Zameldowanie ma charakter rejestracyjny.

Zameldowania na pobyt stały można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

I. WYMAGANE DOKUMENTY:

1. Wypełniony druk „Zgłoszenie pobytu stałego” (odrębny dla każdej osoby meldującej się, również dla dziecka) na którym właściciel lokalu lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu potwierdził fakt pobytu osoby zgłaszającej zameldowanie. Potwierdzenia faktu pobytu dokonuje się w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.

2. Do wglądu:

  • dowód osobisty,
  • dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu np. decyzja o przydziale lokalu, umowa najmu, akt notarialny,

3. W przypadku dokonywania zgłoszenia przez pełnomocnika dodatkowo:
- Tutaj do pobrania pisemne pełnomocnictwo do zameldowania.
- Dowód osobisty pełnomocnika lub w uzasadnionym przypadku inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.

Obowiązku meldunkowego można dopełnić w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, na formularzu umożliwiającym wprowadzenie danych do rejestru PESEL przez organ, pod warunkiem otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru. Należy dołączyć do formularza dokument elektroniczny potwierdzający tytuł prawny do lokalu -dokument do pobrania...; a w razie niemożności jego uzyskania – odwzorowanie cyfrowe tego dokumentu, obywatel nieposiadający tytułu prawnego do lokalu dołącza do formularza dokument elektroniczny zawierający oświadczenie właściciela lub innego podmiotu dysponującego tytułem prawnym do lokalu tego właściciela lub podmiotu, a w razie niemożności ich uzyskania – odwzorowanie cyfrowe tych dokumentów.

II. OPŁATY:

Czynności meldunkowe nie podlegają opłacie skarbowej.

Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlega złożenie pełnomocnictwa w tej sprawie. Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom i rodzeństwu.

III. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Zameldowania dokonuje się niezwłocznie po złożeniu formularza meldunkowego. Zgodnie z art.32, ust.1 ustawy z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności osoba zgłaszająca zameldowanie na pobyt stały z urzędu otrzymuje zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały.

IV. JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Sprawy związane z zameldowaniem prowadzi zespół ds ewidencji powszechnych pokój nr 10 tel. (059) 8428460 lub 69 wew. 14

V. TRYB ODWOŁAWCZY:
Nie przysługuje.

VI. UWAGI:

Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych (niepełnoletnie dzieci) czynności meldunkowe wykonuje jej przedstawiciel ustawowy (jeden z rodziców).

W celu zameldowania na pobyt stały nie ma konieczności wymeldowania się w dotychczasowym miejscu pobytu- wymeldowanie z poprzedniego miejsca pobytu następuje na podstawie formularza zgłoszenia zameldowania na pobyt stały.